بهترین راه باز کردن گره گردنبند
بهترین راه باز کردن گره زنجیر گردنبند طلا

چگونه گره‌ ی گردنبند طلا را باز کنیم؟

فهرست مطالب

گردنبند طلا امروزه به اشکال مختلفی ساخته و عرضه می‌شود. گردنبندهایی که بر اساس نام فرد با نقش و نگارهای خاص و فرم های نوشتاری پر پیچ و خم ساخته می‌شوند زیبایی خاص خود را دارند. شما می‌توانید با نگاهی به انواع گردنبند طلا با مدل‌های متنوع گردنبند و کاربرد آن‌ها آشنا شوید.

بهترین راه باز کردن گره گردنبند

متاسفانه در برخی از مواقع با مشکلاتی از قبیل گره خوردن زنجیر گردنبند طلا مواجه می شویم. هر چه گردنبند نازک تر و بلندتر باشد، حل این مشکل نیز سخت تر خواهد بود. حتی گاهی تلاش برای باز کردن گره به وجود آمده نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه گره را کور تر و باز کردن آن را سخت‌تر می کند. افرادی که به شکل روزانه از گردنبند طلا استفاده می کنند گاهی با مشکلاتی مثل گره خوردن زنجیر گردنبند مواجه می‌شوند.  به عنوان مثال زنجیر یک گردنبند که قفل آن باز است دچار گره خوردگی می شود و یا زمانی که 2 یا 3 گردنبند را با هم به گردن انداخته اید، امکان گره خوردن زنجیر آنها به یکدیگر وجود دارد و یا در گردنبند اسم طلا زنجیر به دور بخش اسم پیچیده و دچار گره خوردگی می شود.

اگر گردنبند طلای ما گره خورد باید چه کاری انجام دهیم تا در زمان باز کردن پارگی در آن ایجاد نشود و یا فرم دانه های زنجیر تغییر نکند؟ بهترین راهکار برای حل این مشکل چه خواهد بود؟ در ادامه به روش‌های باز کردن گره‌ی زنجیر طلا در خانه اشاره می‌کنیم و هر یک از مراحل را به شکل کامل توضیح خواهیم داد.

untie-necklace-chain-6

دلایل گره خوردن زنجیر طلا

زیورآلات از هر نوع و با هر چه جنسی که باشد (نقره، طلا، پلاتین، و…) باید در جعبه‌های مخصوص به خود و به صورت جداگانه نگهداری شوند. نگهداری طلا و جواهرات در جعبه‌های مختلف موضوع مهمی است که از چشم بسیاری افراد پنهان می‌ماند و باعث آسیب به طلا و جواهر می‌شود. آسیب‌هایی مانند خط و خش، گره خوردن زنجیر، کنده شدن سنگ بر اثر فشار و …

اگر جعبه جواهرات در دسترس ندارید برای نگهداری زیورآلات خود به خصوص گردنبندهایتان می‌توانید، زنجیر گردنبند خود را در یک نی نوشابه بگذارید. با این روش از گره خوردن آن جلوگیری می‌کنید. علاوه‌بر آن می‌توانید آن‌ها را آویزان کرده تا از ساییده شدن و گره خوردن آن‌ها جلوگیری کنید.

 

پیش از باز کردن گره‌ی زنجیر این نکته را در نظر داشته باشید که اگر زنجیر و گردنبند شما به دلیل انباشته شدن زیورآلات در یک جعبه به هم گره خورده است، بهتر است ابتدا تمامی قفل‌ها را باز کنید و بعد شروع به باز کردن گره‌ها کنید. خیلی از زنجیرها به نازکی مو هستند و باز کردن گره‌ی آن‌ها علاوه بر زمان زیاد به دقت و مهارت نیز نیاز دارد. روش‌های زیادی برای باز کردن گره‌ی زنجیر طلا وجود دارد، اما برای انجام هر یک از این مراحل باید با حوصله و دقت پیش رفت چرا که در صورت یک اشتباه کوچک احتمال پاره شدن زنجیر یا آسیب دیدن آن وجود دارد.

 

untie-necklace-chain-3

روش‌های باز کردن گره زنجیر گردنبند طلا

اگر  گردنبند طلای شما گره بخورد، برای باز کردن آن در درجه اول باید صبور باشید و حوصله به خرج دهید زیرا در صورت عجول بودن قطعا با مشکل بزرگتری که پاره شدن زنجیر است مواجه خواهید شد. در مرحله بعد می توانید برای تسهیل در باز کردن آن و حل این مشکل از مواد ساده و غالبا در دسترسی استفاده نمایید. از مواد مورد استفاده برای باز کردن زنجیر گردنبند می توان به روغن بچه، پودر بچه، روغن زیتون، پیچ‌گوشتی ظریف، سوزن ته گرد و… استفاده کنید. حتی جالب است بدانید در بعضی موارد گره‌ی زنجیر طلا به کمک ارتعاشات حاصل از حرکت ماشین لباسشویی باز شده است.

استفاده از روغن یکی از راه های باز کردن گره گردنبند طلا

 در صورتی که گردنبندطلا شما گره خورد و زنجیر آن در هم بپیچید، نگران نباشید زیرا حل این مشکل بسیار ساده است و با کمک روغن‌ها می‌توانید گره‌ی زنجیر را باز کنید. چرا که روغن خاصیت روان کنندگی دارد،. نوع روغن اهمیت خاصی ندارد و آسیبی به گردنبندطلا نمی رساند. شما می توانید از روغن های مایع خوراکی، روغن زیتون و حتی روغن بچه برای این کار استفاده نمایید.

برای شروع، زنجیر را روی سطح محکمی مانند کابینت و یا میز قرار دهید و در جایی باشید که نور کافی نیز داشته باشد. هرگز نباید گردنبند گره خورده را بکشید زیرا امکان پاره شدن زنجیر و یا کج شدن دانه های آن وجود دارد. مقداری از روغن را روی گره بریزید و دور گره‌ی آن بمالید. حالا آرام با کمک دست و یا با کمک دو سوزن دانه‌های زنجیر را تکان دهید و گره را باز کنید. پس از باز شدن گردنبند خود را با کمک آب و صابون (کف صابون) بشویید و خشک نمایید.

 

untie-necklace-chain-5

پودر بچه راهکاری ساده برای باز کردن گره گردنبند

شاید باورتان نشود اما یکی از موادی که می توانید به کمک آن گره‌ی گردنبند و یا زنجیر طلای خود را باز کنید، پودر بچه یا همان پودر تالک است. این پودر با کم کردن اصطکاکی که بین دانه‌های زنجیر است به میزان قابل توجهی مراحل انجام کار را ساده می‌کند. برای این کار کافی است مقداری از پودر را روی گره‌ی گردنبند بریزید و بخش گره خورده را به آرامی به هم بسایید تا تمام بخش‌های آن به پودر بچه آغشته شود. در این مرحله با کمک دو سوزن تیز می توانید به آرامی دانه‌های گره خورده زنجیر را از هم باز کنید. پودر بچه آسیبی به گردنبند نمی‌رساند و به مرور زمان از بین می رود اما اگر می‌خواهید آن را به سرعت پاک کنید، می‌توانید با کمی آب و مایع ظرفشویی به آرامی گردنبند را شسته و خشک نمایید.

پیچ گوشتی ظریف ابزاری برای باز کردن گره گردنبند

استفاده از این شیوه ساده‌ترین راه برای باز کردن گره گردنبند محسوب می‌شود. برخی از پیچ گوشتی‌ها که اندازه‌ی بسیار ظریفی دارند می‌توانند وسیله‌ای مناسب برای باز کردن گره گردنبند شما باشند. شاید نمونه‌ی این پیچ‌گوشتی‌ها را در مغازه‌های تعمیر ساعت دیده باشید. برای شروع کار سطحی را انتخاب کنید که در صورت کشیده شدن پیچ‌گوشتی روی آن آسیب نبیند یا روی سطح کار خود چیزی به عنوان محافظ پهن کنید.چون ممکن است تیزی نوک پیچ گوشتی در زمان باز کردن گره زنجیر طلا به سطح برخورد کرده و آن را مخدوش کند. به همین دلیل حتما از لایه‌ای محافظ استفاده کنید.

حال به آرامی بخش نوک تیز پیچ گوشتی را روی گره‌ی گردنبندطلا قرار داده و به آرامی آن را به جلو و عقب حرکت بدهید تا کم کم گره شل شده و باز شود. در صورتی که پیچ گوشتی با ظرافت لازم در دسترس نداشتید، همین کار را می توانید با کمک نوک سوزن و یا نوک تیز پونز  و سوزن ته‌گرد انجام دهید.

untie-necklace-chain-2

استفاده از کف در باز کردن گره گردنبند

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای باز کردن گره زنجیر گردنبندطلا و یا دستبند، استفاده از کف می‌باشد. برای انجام این کار در ظرفی مقداری آب و مایع‌ظرفشویی و یا دستشویی بریزید و خوب آن را مخلوط کنید. بعد از کف کردن مایع، زنجیر را درون آن قرار دهید. در واقع کف، مانند روغن نقش روان کننده را ایفا می‌کند و سطح اصطکاک را پایین می‌آورد. در این حالت شما می‌توانید گره را باز  بدون آن که به زنجیر آسیبی برسد گره را باز کنید.

گردنبند‌ها از جمله انواع زیور آلاتی هستند که تنوع بالایی در طرح و نقش و فرم دارد و  یکی از مدل‌هایی که این روزها مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته، گردنبند اسم طلا است. در این مدل نام های مختلف به فرم های بسیار زیبا نوشته و ساخته می شود. فرم‌هایی که گاه فانتزی و گاه به خط نستعلیق شباهت دارند.  گردنبندها و زنجیرهای طلا بخش زیادی از زیبایی و استایل خانم‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. به همین دلیل از اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند. اما فراموش نکنید که تلاش برای جدا کردن پیچ و تاب می تواند گره را محکم تر کرده یا زنجیر را بشکند و گردنبند را کاملا پاره کند. با این حال، با کمک برخی از روان کننده‌ها، ابزارهای کوچک و کمی صبر، می‌توانید گره‌های گردنبند خود را در زمان کوتاهی باز کنید.

 

شما می‌توانید بر اساس نام خودتان یا نام  هر شخص دیگری که مد نظرتان است گردنبندی را برای طرحی انتخاب کنید و را آن را به گالری طلا زرنگار سفارش دهید.تنوع بالای اسم در این نوع از گردنبندها باعث شده بتوانید به راحتی آن را به صورت آویز گردنبند نیز سفارش دهید.