انواع گردنبند طلا

با انواع گردنبند طلا آشنا شوید/ جدیدترین مدل گردنبند کدام است؟

فهرست مطالب

شاید شما هم در  طلا فروشی‌های آنلاین، یا پشت شیشه‌ی ویترین جواهر فروشی‌ها به دنبال جدیدترین مدل گردنبند بوده باشید. حتی افرادی که خیلی هم علاقه‌ای به استفاده از زیورآلات ندارند؛ استفاده از گردنبندهای سبک و شکیل را می‌پسندند. گردنبندها انواع گوناگونی دارند. از جواهرات سنگین و مناسب مراسم‌های رسمی تا زنجیر و پلاک طلا که بدون هیچ احساس مزاحمتی می‌توانید همیشه از آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم انواع گردنبند طلا و جدیدترین مدل‌های گردنبند طلا را به شما معرفی کنیم.

انواع گردنبند طلا بر حسب میزان استفاده

گردنبندها را می‌توان بر اساس کاربردی که دارند به دو دسته‌ی روزمره و میهمانی تقسیم کنیم. گردنبندهای طلای روزمره معمولاً از یک پلاک اسم طلا یا آویز به همراه زنجیری نسبتاً سبک استفاده می‌شوند. برخی هم به زنجیرهای ساده مثل مدل کارتیه علاقه دارند و از هیچ آویزی استفاده نمی‌کنند. در استفاده روزمره و همیشگی مهم سبک و راحت بودن گردنبند است. گاهی یک گردنبند چند ماه به گردن آویزان است و حتی موقع خواب یا حمام هم از دور گردن باز نمی‌شود.

 در دسته دوم اغلب سنگین‌ترین و گران‌ترین گردنبند خود را برای میهمانی‌ها استفاده می‌کنند. سینه‌ریزهای طلا و گردنبندها نگین‌دار و یا سنگ‌های قیمتی در این دسته قرار دارند. این گروه از جواهرات ظاهر خیره کننده‌تر و چشم‌گیری دارند اما ممکن است استفاده از آن‌ها برای طولانی‌مدت سخت و سنگین باشد.

استفاده از گردنبندهای با نگین جواهر همواره نگرانی افتادن و یا گم‌شدن نگین‌ها را نیز به همراه دارد. قیمت بالای این گردنبندها دلیل دیگری است که بانوان از آن‌ها فقط در میهمانی‌ها و مراسم‌های به‌خصوص استفاده می‌کنند.

انواع آویز گردنبند طلا

انواع گردنبند طلا مناسب استفاده روزمره

همان گونه که پیش‌ از این اشاره شد؛ گردنبندهای روزمره به دلیل سبکی و راحتی طرف‌داران بسیاری دارند. هر چقدر این گردنبند وزن کمتری داشته باشد، استفاده از آن آسان‌تر و دائمی‌تر خواهد بود. باید توجه کنید در انتخاب یک گردنبند طلا راحتی و زیبایی به یک اندازه مهم هستند. هر دوی این موارد به طراحی گردنبند بستگی دارد. اگر گردنبند شما دارای گوشه‌های خیلی تیز و زبر باشد احتمال آنکه نتوانید حتی یک روز هم از آن استفاده کنید بسیار زیاد است.

انواع زنجیر طلا

زنجیرها بر اساس وزن و ابعادی که دارند به ‌تنهایی یا با پلاک مورد استفاده قرار می‌گیرند. ۳ دسته کلی برای زنجیرها وجود دارد که هرکدام زیر مجموعه‌های خاص خود را دارند.

  •    زنجیرهای کلاسیک
  •    زنجیرهای طرح بافت
  •    زنجیرهای مدرن

انواع زنجیرهای کلاسیک

در طراحی طلا زنجیرهای کلاسیک در دسته‌ی زنجیرهای با سبک استاندارد قرار دارند که می‌توان با آویز یا بدون آویز از آن‌ها استفاده کرد. این زنجیرها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند.

زنجیر ملوانی یا مارینر

زنجیر ملوانی یا مارینر

  •  حلقه‌های بیضی که یک خط اتصال کوچک در وسط آن‌ها وجود دارد به یکدیگر متصل شده و زنجیر ملوانی را می‌سازند. این زنجیر بسیار پرطرف‌دار است. مدل دیگر این زنجیر به مارینر پاف شهرت دارد که حلقه‌های آن ضخیم‌تر و سوراخ‌های بیضی آن نسبت به زنجیر ملوانی یا مارینر کمی کوچک‌تر و تنگ‌تر است.

زنجیر کابلی

زنجیر کابلی

محبوب‌ترین شکل از انواع زنجیرها، کابلی است. حلقه‌های بیضی ساده به هم متصل شده و زنجیر را تشکیل می‌دهند. اکثر آویزها با شکل نازک این مدل زنجیر استفاده می‌شوند. در مدل‌های ضخیم‌تر زنجیر کابلی به‌تنهایی انتخاب افراد زیادی است.

زنجیر رولو

زنجیر رولو

مشابه با زنجیر کابلی طراحی شده است با این تفاوت که در زنجیرهای رولو حلقه‌های دایره‌ای به هم متصل می‌شوند.

زنجیر فیگارو

زنجیر فیگارو

این زنجیر از یک الگوی ترکیبی درست شده است که بعد از دو یا سه حلقه‌ی دایری یک حلقه‌ی بیضی نسبتاً کشیده قرار دارد. آن را کارتیه ترکیبی نیز می‌نامند و از آن در ساخت دستبند نیز استفاده می‌کنند.

زنجیر کورب

زنجیر کورب

سال‌های بسیاری است که زنجیرهای کورب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این زنجیرها از حلقه‌های به‌هم‌پیوسته ساخته شده‌اند که اگر آن را روی یک سطح صاف بگذارید، کاملاً تخت می‌شود و هیچ برجستگی ندارد. کورب‌ انواع مختلفی دارد مانند: گرد، باز، محدود، مقعر، تخت، برش الماس و…

انواع زنجیرهای طرح بافت

همان گونه که از اسم این دسته مشخص است از زنجیرهای بافته شده و در هم ‌تنیده تشکیل می‌شود. این زنجیرها ضخامت‌های متفاوتی دارند و می‌توان با استفاده از آویز یا به تنهای آن‌ها را به گردن آویخت.

زنجیر طنابی

زنجیر طنابی

دو رشته طناب به‌هم‌بافته می‌شوند و این زنجیر را ایجاد می‌کنند. به دلیل آن که از دو رشته تشکیل شده معمولاً وزن آن‌ها بیشتر است .

زنجیر پاپ‌کورن

زنجیر پاپ‌ کورن

زنجیر صاف ماری با اتصال‌های بسیار کوچکی که روی آن قرار دارد ظاهر این زنجیر را ساخته که یادآور پاپ‌کورن است.

زنجیر بیزانس یا اتریشی

زنجیر بیزانس یا اتریشی

این زنجیر از زیورآلات امپراتور روم شرقی الهام گرفته شده است و به همین دلیل آن را بیزانس می‌نامند. طراحی آن از ساختاری در هم ‌تنیده و اشکالی حکایت دارد که منجر به تولید یک زنجیر با ساختار لوله‌ای شده است.

زنجیر توپی

زنجیر توپی

زنجیر بسیار محبوب و زیبا که از گوی‌های کوچک ۱ یا ۲ میلی‌متری متصل‌ به‌ هم تشکیل شده است.

زنجیر خوشه گندم یا اسپیگا

زنجیر خوشه گندم یا اسپیگا

دانه‌های بیضی‌شکل که همگی در یک‌جهت به‌ هم‌ تنیده شده و شکل خوشه گندم را یادآوری می‌کنند.

انواع زنجیرهای مدرن

زنجیرهای مدرن طراحی خاص‌تر و جوان‌پسندتری دارند و معمولاً براق هستند.

زنجیر امگا

زنجیر امگا

امگا به دلیل سطح صاف و براقش بسیار چشم‌نواز است. این زنجیر از اتصال صفحات هم‌ سطح ساخته شده و به همین دلیل خیلی منعطف نیست و اگر احتیاط نکنید شکسته می‌شود.

زنجیر ماری

زنجیر محبوب مشکل‌پسندان ماری است. شکل این زنجیر همچون بدن مار و از صفحات بسیار کوچک و به‌هم‌پیوسته تشکیل شده است. انعطاف بالا، براق بودن و شکل ساده و صاف آن موجب شده تا انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده با آویز و انواع پلاک باشد.

زنجیر سنگاپوری

اگر به دنبال زنجیری با استحکام و دوام بالا هستید، زنجیر سنگاپوری انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. اگر سبک زنجیرهای کلاسیک و بافت را با هم مخلوط کنیم حاصل آن زنجیر زیبای سنگاپوری خواهد بود.

زنجیر تیغ ماهی

صفحات طلا به شکل تیغه ماهی به‌ هم‌ پیوسته این زنجیر را شکل داده‌اند.

زنجیر باکس یا ونیزی

دانه‌های مربعی شکل این زنجیر را می‌سازند و ظاهری شکیل و هندسی دارد.

انواع آویز و پلاک اسم طلا

در گذشته برای طرح‌های خاص و ظریف باید قالب‌سازی می‌کردند و ساخت طلان به زمان زیادی نیاز داشت و ساخت هر طرحی نیز ممکن نبود. اما در حال حاضر با وجود دستگاه لیزر هر طرحی را می‌توان با کمترین وقت و هزینه به گردنبند دلخواه تبدیل کرد به طوری که امروزه گردنبندهایی با آویزهای مینیمال و پلاک‌های طراحی شده اسم بسیار پرطرف‌دار هستند.

شاید بپرسید تفاوت آویز و پلاک چیست؟ پاسخ این است که آویزها می‌توانند از طلا یا جواهر به اشکال درست شده باشند و با استفاده از زنجیر یا تنیس جواهر، گردنبند را تشکیل می‌دهند. اما پلاک‌‌ها معمولاً محتوایی تشکیل شده از حروف (اسم و آیه قرآن) یا نقش خاصی (تصویر خانه کعبه) دارند.

پلاک‌های طراحی شده اسم می‌‌توانند تک اسم یا ترکیبی از دو اسم باشند. دلیل پرطرف‌دار بودن این نوع گردنبندهای اسم شامل موارد زیر است:

  • می‌توان در وزن‌های مختلف آن‌ها را طراحی کرد و از وزن ۱ گرم به بالا قابل ساخت است.
  • به دلیل برش لیزری به‌صرفه، شکیل و تمیز هستند.
  • به دلیل پایین بودن وزن و کم بودن قیمت برای هدیه دادن مناسب هستند.
  • می‌توان چند اسم را با این روش ترکیب و طراحی کرد.
  • با این که سفارشی هستند به ‌سرعت آماده می‌شوند.
  • سبک و برای استفاده روزمره مناسب است.

از آنجایی که هدیه دادن گردنبند طلا با اسم بسیار مد شده است؛ در گالری‌های حرفه‌ای طلا، گردنبند اسم فاطمه، محمد، مهدی، زهرا و… با چندین شکل طراحی شده و برای خریداری آماده هستند.

مثلاً شما می‌توانید پلاک اسم محمد را در ابعاد و وزن‌های متفاوت و مناسب با بودجه‌ی خود سفارش دهید.

انواع گردنبند مناسب میهمانی و مراسم

معمولاً افراد بهترین گردنبند خود را باتوجه‌به لباسی که می‌پوشند برای میهمانی انتخاب کرده‌اند. اگر یقه لباس شما بسته و پوشیده است می‌توانید از گردنبندهای بلند و ظریف مخصوص روی لباس استفاده کنید.

در لباس‌های باز و دکلته، باید به طراحی لباستان هم دقت کنید. لباس‌های شلوغ و پر زرق‌ و برق بهتر است که گردنبندهای ساده داشته باشند و برای لباس‌های ساده از جواهرات یا گردنبندهای چشمگیر استفاده کنید.

انواع گردنبند طلا باتوجه‌به اندازه

در دسته‌بندی دیگری، می‌توان انواع گردنبندها را باتوجه‌به اندازه آن‌ها معرفی کرد.

گردنبند آبشاری

این گردنبندها بسیار پر زرق ‌و برق هستند و فضای زیادی از گردن و سر سینه را پر می‌کنند. معمولاً رشته‌های بسیاری از آن آویزان است و ممکن است با سنگ‌های قیمتی، مروارید یا پلاک‌های کوچک تزئین شده باشد. از گردنبند آبشاری می‌توانید در مراسم‌های رسمی و برای لباس‌هایی با یقه‌باز استفاده کنید. مثلاً گردنبند طلا عربی از زیورآلات آبشاری است.

گردنبند طوق

کوچک‌ترین سایز گردنبندها است که کاملاً به گردن می‌چسبد و انواع پهن آن بسیار شکیل هستند.

گردنبند چوکر

این گردنبند بالای ترقوه قرار می‌گیرد و روی خط گردن تاکید دارد. چوکر میان نوجوانان بسیار محبوب است و در دسته‌ی گردنبند طلای دخترانه قرار می‌گیرد.

گردنبند ماتینی

بین استخوان ترقوه و سینه قرار می‌گیرد. و برای استفاده‌ی روزمزه کاملا مناسب است.

گردنبند پرنس یا شاهزاده

گردنبند پرنس در زیر استخوان گردن قرار می‌گیرد و برای استفاده رسمی و روزمره مناسب است.

گردنبند اپرا (رولباسی)

مناسب روی مانتو یا لباس‌های یقه‌بسته است. اندازه‌ی آن حدوداً بیشتر از ۶۰ سانت است و یک آویز نسبتاً بزرگ آن را بسیار چشمگیر خواهد کرد.

گردنبند ریسمان

بلندترین حالت گردنبند است که تقریباً تا روی شکم و بالای ناف می‌رسد.

جدول جایگاه و اندازه انواع گردنبند طلا

 

نام

اندازه

جایگاه

طوق

۳۳ تا ۳۸ سانتی‌متر

چسبیده دور گردن

چوکر

۳۸ تا ۴۳ سانتی‌متر

ابتدای گردن

پرنس یا شاهزاده

۴۳ تا ۴۸ سانتی‌متر

روی ترقوه

ماتینی

۵۱ تا ۶۱ سانتی‌متر

بین ترقوه و سینه

اپرا

۷۱ تا ۹۴ سانتی‌متر

باز بالای سینه تا چند سانتی‌متر پایین‌تر

ریسمان

۹۴ تا ۱۵۲ سانتی‌متر

از وسط سینه تا روی شکم

انواع گردنبند طلا باتوجه‌به شکل طراحی

نوع طراحی و مواد به‌کار رفته در گردنبندها می‌تواند دسته‌بندی دیگری را ایجاد کند. البته هر طراح سبک خاص خود را دارد اما می‌توان موارد زیر را به‌ عنوان طراحی‌های معروف و معمول گردنبند معرفی کرد.

گردنبند آویز (Pendant necklace)

این گردنبندها از یک زنجیر و یک آویز یا پلاک به‌عنوان کانون توجه تشکیل شده‌اند.

گردنبند لاکت (Locket)

مطمئنا این گردنبندها را در فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی دیده‌اید. زمانی که سربازی به جنگ رفته و معشوقش گردنبند خود را باز می‌کند و به عکس او نگاه می‌کند. بله گردنبند لاکت شبیه به قاب است و  می‌توان آن را باز کرد و داخل آن را عکس یا یادداشت گذاشت.

 لاکت جنبه یادبود دارد و معمولاً به‌عنوان میراث به نسل بعدی می‌رسد. زنجیر لاکت‌ها در سایز اپرا طراحی می‌شود و از آن برای روی لباس استفاده می‌شود.

گردنبند مهره‌ای و مروارید

گردنبندهای مهره‌‌‎ای معمولاً سنگی هستند اما در برخی طراحی‌های خاص این سنگ با دانه‌های طلا ترکیب می‌شود. گردنبند مهره‌ای از وسط دارای بزرگ‌ترین مهره است و هرچه به طرفین پیش می‌رویم مهره‌ها کوچک‌تر می‌شوند.

گردنبند‌های مروارید نیز مشابه با گردنبندهای مهره‌ای هستند و گاهی از چند رشته تشکیل شده‌اند.

در این گردنبندها می‌توان با اضافه‌کردن آویز یا پلاک اسم بین مهره‌ها ظاهری متفاوت جذاب ایجاد کرد. امروزه گردنبندهایی با آویز کج یکی از پرطرفدارین مدل‌های گردنبند به شمار می‌رود.

گردنبند نگلیژی (Negligee)

گردنبندهای نگلیژی بلند و نامتقارن هستند. در نوع طراحی که از قرن ۱۹ وام‌گرفته شده است، دو سنگ اشکی شکل از یک آویز، آویزان می‌شوند و شکل خاصی را درست می‌کنند. این طراحی بسیار زیبا و مناسب میهمانی و محافل رسمی است.

گردنبند ریور (Riviere)

از دو ردیف رشته رست شده است که قطر رشته نزدیک به گردن کمتر و رشته دوم بزرگ‌تر است. این گردنبند در ظریف‌ترین حالت هم گردنبند پهنی به‌حساب می‌آید و برای استفاده از آن حتماً به لباس‌هایی با یقه خیلی باز نیاز دارید.

گردنبند (Sautior)

Sautior اصطلاحی فرانسوی است که به گردنبندهایی که منگوله یا آویز زینتی بلندی تا روی سینه از آن‌ها آویزان است گفته می‌شود.

گردنبند چارم (Charm)

از یک گردنبند تعداد زیادی پلاک، مهره، جواهر و… آویزان می‌شود و گردنبند چارم را می‌سازد.

گردنبند Lavaliere

گردنبند پر زرق ‌و برق در سایز پرنس که اساس طراحی آن استفاده از درخشش سنگ‌های زینتی است. معمولاً از یک زنجیر با آویزی از سنگ‌ها قیمتی تشکیل شده است.

گردنبند پلکانی

در این نوع طراحی از مرکز گردنبند هر چه به دو طرف پیش می‌رویم از سایز آن کم شده و کوچک‌تر می‌شود. طراحی این گردنبند می‌تواند با استفاده از سنگ‌های قیمتی یا طلا باشد.

کلام آخر

انتخاب گردنبند طلا کار سختی نیست مشروط بر آن که نوع استفاده آن را برای خود مشخص کنید و از یک مکان امن خرید کنید. آیا می‌خواهید هدیه بدهید؟ آیا این گردنبند استفاده روزانه دارد یا برای میهمانی‌ها آن را تدارک دیده‌اید؟ لباسی که با آن می‌پوشید چه نوع یقه‌ای دارد؟ چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟ پیش از خرید پلاک طلا حتماً این سؤالات را از خود بپرسید و با پاسخ به آن‌ها یک انتخاب خوب، زیبا و مناسب داشته باشید.

برای یک خرید آسان، با قیمت مناسب می‌توانید از گالری زرنگار دیدن کنید و از پشتیبانی دائمی بهره‌مند شوید. در گالری زرنگار شما می‌توانید طرح دلخواه خود را سفارش دهید و ظرف یک هفته کاری در هر کجای ایران که باشید آن را تحویل بگیرید و یا از محصولات آماده فروش انتخاب کنید و هزینه آن را اینترنتی پرداخت کنید. برای تحویل خرید خود می‌توانید حضوری یا از طریق پیک و پست اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *