گردنبند طلا برای مرد حرام است

چرا گردنبند طلا برای مرد حرام است؟

فهرست مطالب

چرا گردنبند طلا برای مرد حرام است؟

گردنبند طلا مردانه و طلا یکی از محبوب‌ترین و ارزشمندترین فلزات دنیا است که از آن برای ساخت زیورآلات، سکه و کالاهای لوکس استفاده می‌شود. در دین اسلام استفاده از این فلز به‌عنوان زینت برای مردان منع شده است. وقتی صحبت از طلا به میان می‌آید، همه جواهرات ساخته شده از آن  یعنی زنجیر طلا، انگشتر طلا، حلقه طلا، بند ساعت، عینک و دکمه سر دست طلا را در بر می‌گیرد. دلایل علمی و فقهی برای پاسخ به این سؤال که چرا گردنبند طلا برای مرد حرام است؟ مطرح شده که در این متن به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

گردنبند طلا برای مرد

تاثیر طلا بر مردان

تحقیقاتی وجود دارد که با بررسی خاصیت شبه القایی طلا و انحراف انتخابی نور در فلز طلا به‌صورت کلی می‌تواند برای آقایان مشكلاتی ایجاد كند. فرقی ندارد مدت زمان كوتاهی با طلا در ارتباط باشید یا زمان طولانی‌تری، به هر حال استفاده از طلا و گردنبند طلا مردانه برای مردان منع استفاده دارد. با توجه به تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده دائمی از طلا برای مردان می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات خونی را افزایش دهد.

البته در بعضی از مواقع که از طلا، نقره سایر فلزات که قابلیت استفاده زینتی از آن وجود دارد به عنوان درمان نیز استفاده می‌شود و گاهی این فلز در دندان سازی و جراحی استخوان‌ها كاربرد دارد. استفاده از طلا به عنوان یک روش درمانی و روشی برای برطرف كردن مشكل و بیماری ایرادی ندارد. شواهد زیادی حاكی از آن است كه در طب سنتی چینی و در طب سوزنی نیز گاهی برای درمان بیماری‌ها از سوزن‌های طلایی یا نقره‌ای استفاده می‌كنند.

نتیجه‌ی تحقیقات به عمل آمده این است که تعداد گلبول‌های سفید خون در مردان بیشتر از زنان است. از طرفی چربی پوست در آقایان کمتر بوده و به نظر می‌رسد ارتباط مداوم پوست با فلز طلا و گردنبند طلا مردانه به جهت وجود خاصیت شبه القایی در افزایش تعداد گلبول‌های سفید خود موثر است. افزایش گلبول‌های سفید باعث کمتر شدن فضا و کاهش گلبول‌های قرمز خون می‌گردد. این کاهش موجب بیماری‌های خونی، ضعف و بی‌حالی در آقایان خواهد شد.

در تحقیقات دیگری که برای استفاده آقایان از طلا و گردنبند طلا مردانه اسم انجام شده، اثرات طلا بر میزان باروری مردان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج قطعی به دست نیامده اما طلا بر روی هورمون FSH و پرولاکتین تاثیر می‌گذارد. هم چنین کاهش تسترون و تولید اسپرم و در نهایت ناباروری، می‌تواند از نتایج استفاده طولانی‌مدت فلز طلا در مردان باشد.

گردنبند طلا مردانه

طلای سفید یا طلای زرد؟

3 رنگ زرد، سفید و قرمز به طور كلی به در بازار طلا وجود دارد و مهم نیست مردان از کدام رنگ طلا استفاده كنند، بلكه مهم ماهیت طلاست كه در هر سه رنگ آن وجود دارد و استفاده از آن برای همه‌ی آقایان منع شده است.

عیارهای مختلف طلا نشان‌دهنده درصد خلوص آن است. عیار ۲۴ خالص‌ترین حالت طلا است که البته نسبت به سایر درجه‌ها از نرمی و شکنندگی بیشتری برخوردار است.طلای زرد که در صنعت جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچون طلای اصلی به رنگ زرد وجود دارد.

آلیاژ طلای خالص در ترکیب با مس، نقره و روی فلز طلا را جهت ساخت زیورآلات آماده می‌کند.

طلای سفید اما معمولا از ترکیب آلیاژ طلای خالص با پلاتین ساخته می‌‎شود. همچنین از  فلز روی و نیکل نیز می‌توان برای تولید طلای سفید استفاده کرد. طلای سفید خلوص کمتر و مقاومت بیشتری دارد.

اما در مورد استفاده آقایان از طلا وگردنبند طلا مردانه باید بدانید که همه انواع طلا با هر رنگ و عیاری برای مردان در دین اسلام منع شده است. مراجع تقلید به‌اتفاق نظر در این مورد حکم داده‌اند که هر ترکیبی از آلیاژ طلا با سایر عناصر که به آن عرفا طلا می‌گویند برای مردان جایز نبوده و نماز خواندن با آن درست نیست.

برخی طلای سفید را همان پلاتین می‌دانند. باتوجه‌به تعریف و ماهیت ساختاری آن، با پلاتین فرق دارد و آقایان نباید از آن استفاده کنند. طلا ی سفید همان طلای زرد رنگ است که با مخلوط كردن مقداری نقره به رنگ سفید در می‌آید. قطعا استفاده از طلای سفید برای مردان هم حرام است و هم ضرر دارد، اما پلاتین فلز متفاوتی است که هیچ یک از اشعه‌های منفی طلا را ندارد و هیچ منع استفاده‌ای هم برای مردان ندارد.

آقایان می‌توانند با خیال راحت از جواهرات ساخته شده با پلاتین یا نقره مثل دستبند گردنبند و… استفاده کنند. این فلزات علاوه بر ایجاد زیبایی حتی برای بدن‌شان مفید هم هست.

طلا مردانه

مردان به جای طلا  از چه فلزی استفاده کنند؟

معمولا آقایان از پلاتین و نقره به‌جای طلا و گردنبند طلا مردانه استفاده می‌کنند. قیمت پلاتین نصف طلا است و قیمت نقره از هر دوی اینها کمتر است.

پلاتین به‌جای طلا برای مردان

پلاتین بعد از طلا، یکی از ارزشمندترین فلزاتی است که در صنعت جواهرسازی استفاده می‌شود. لویی شانزدهم برای اولین بار در سال 1780 میلادی در فرانسه از آن برای ساخت زیورآلات استفاده کرد و سایر اشرافان و ثروتمندان فرانسه به پیروی از او، از پلاتین برای ساخت زیورآلات استفاده کردند و اینگونه  پلاتین به شکل رسمی وارد دنیای طلا و جواهرات شد.

پلاتین فلز با دوامی است که درخشندگی آن هرگز تغییر نمی‌کند. در واقع درخشش فوق‌العاده پلاتین مثل درخشندگی الماس دائمی است. زیورآلاتی که از پلاتین ساخته شده‌اند از خلوص بیشتری برخوردارند و تا حدود ۹۵ درصد از پلاتین و فقط ۵ درصد ممکن است از آلیاژ دیگر تشکیل شده باشند.

پلاتین هرگز لک نمی‌شود، تغییر رنگ نمی‌دهد و در صورت کثیف شدن به‌راحتی تمیز و درخشان می‌شود. کافی است مقداری آب ولرم و صابون را در یک ظرف بریزید و زیورآلات پلاتینی خود را در آن قرار دهید. پس از ۱۰دقیقه با دستمال نرم خشک کنید.

بهتر است پلاتین را از سایر فلزات مثل طلا و نقره جدا نگهداری کنید و در هنگام فعالیت‌هایی مثل باغبانی از آن استفاده نکنید. همچنین شوینده‌های اسیدی مثل وایتکس می‌توانند به درخشندگی پلاتین آسیب وارد کنند. در صورت هرگونه آسیب‌دیدگی حتما برای ترمیم آن باید از خود پلاتین استفاده شود. پلاتین نقره گرما و الکتریسیته را تقریبا نصف فلز نقره منتقل می‌کند و در مورد انبساط و نرمی همانند مس عمل می‌کند.

حلقه ازدواج

خرید حلقه‌ی طلا برای داماد

خرید حلقه ازدواج یکی از شیرین‌ترین خریدهای برای شروع زندگی برای  هر شخصی است. نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کرد انتخاب حلقه‌ی طلا برای داماد است. مشکلی که خیلی از عروس و دامادها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. با توجه به حرام بودن طلا برای آقایان و منع استفاده از  آن، پلاتین با ویژگی‌های استحکام و مقاومت بالا، درخشندگی زیاد و ضد لک بودن گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب به عنوان حلقه‌ی ازدواج است. البته فراموش نکنید که عموما خرید محصولات ساخته شده با پلاتین نسبت به طلا قیمت بالاتری دارند.

استفاده از پلاتین با توجه به استحکام و دوام بالای پلاتین در ساخت جواهرات مردانه به‌ویژه حلقه ازدواج مردانه یا جواهراتی چون دستبند مردانه جواهر و… که در معرض خطر ضربه و آسیب بیشتری قرار دارند، یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

طلا برای مرد

نقره به‌جای طلا برای مردان

فلز نقره یکی از جایگزین‌های مناسب طلا و گردنبند طلا مردانه برای آقایان است. قیمت آن بسیار کمتر از طلا است و البته ماندگاری خوبی هم دارد. به جهت محبوبیت این فلز در ساخت زیورآلات تنوع خوبی برای انتخاب وجود دارد و به‌راحتی در دسترس است.

نقره فلزی نرم و چکش‌خوار است به همین دلیل به‌راحتی شکل می‌گیرد و در بین جواهر سازان بسیار محبوب است. برای آنکه نقره سیاه نشود، آن را با رادیوم آبکاری می‌کنند.

معمولا افراد زیورآلات نقره را با سایر بدلیجات اشتباه می‌گیرند. در این شرایط بهتر است از یک آهن‌ربا استفاده کنید. نقره به آهن‌ربا جذب نمی‌شود.

کلام آخر

اگر چه در دین اسلام استفاده از انواع طلا برای مردان حرام است و پیش‌بینی می‌شود تاثیر منفی بر سلامتی آنها بگذارد؛ اما نقره و پلاتین دو جایگزین مناسب و زیبا برای زیورآلات آقایان و به‌خصوص حلقه ازدواج آنها است.

پلاتین معمولا در جواهرفروشی‌ها موجود است اما نقره به وفور در مغازه‌های نقره فروشی، زیورآلات قابل‌دسترسی است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.